Lommebôs Låtarkiv

BrudmarschMP3PDF
B01_Brudmarsch_fr_LidenMPtrad Liden Medelpad
B02_KarolinermarschenMPav Eric Sahlström Tobo Uppland
B03_Delsbo_BrudmarschMPefter Mattias Blom Delsbo Hälsingland
B04_BruastregenMPefter Filip Persson Falkenberg Halland
B05_Brudmarsch_f_Dala_HusbyMPefter Olof Goth Dalarna
B06_Klövsjö_BrudmarschMPefter Alfred Rönnlund Åsarna Jämtland
B06b_Klövsjö Brudmarsch GMPefter Alfred Rönnlund Åsarna Jämtland
B07_Arne_Modens_KyrklåtMPav Arne Modén Rätan Jämtland
B08_Till_Lapp-Nils_minneMPav Rickard Näslind Krokom Jämtland
B09_Brudmarsch_f_JämtlandMPav Alfred Rönnlund Åsarna Jämtland
B10_Östervåla_KyrkmarschMPav Olof Jansson Östervåla Uppland
B11_Brudmarsch_f_Frösön_GMPav Karl-Erik Eriksson Frösön Jämtland
B12_Skara brudmarsch MPav Owe Green (Västergötaland)
B13_Till_Olle_o_BirgittaMPAv Kalle Moreus Boda Dalarna
B14_We'll_Meet_AgainMPVera Lynn
B15_Kvarn-Anders_BrudmarschMPEf Anders Nilsson Falkenberg
B16_Ärtemarschen, GMP
EngelskaMP3PDF
E01_Engelska_f_Släp_e_BrogrenMPefter Fritz Oskar Brogren Släp
E02_Engelska_fr_Släp_Henning_JanssonMPefter Henning Jansson Släp
E03_Engelska_fr_ÖdsmålMPtrad Bohuslän
E04_Engelska_efter_AugustssonMPefter Albert Augustsson Bovalstrand
E05_Martinssons_EngelskaMPefter Martin Martinsson Orust
E06_SexmänningenGustav Karlsson Mjöbäck VästergötlandMPTrad Orust Bohuslän
E07_Engelska_ef_LöfgrenMPefter Karl Löfgren Borås Västergötland
E08_Engelska_f_3_parMPHela 3 gånger Trad
E09_Engelska från Norge som Snoa, GMP
Gånglåt, SnoaMP3PDF
G01_Drängenes_MarschMPav Herluf Donsund Danmark
G02_Gudruns_GaanglåtMPefter Spel-Arvid Karlsson
G03_VaardagjämningenMPav Lars-Erik Jansson Uppland
G04_Visa_fr_ÖstbjörkaMPTrad Hälsingland
G05_SkärsjödalMPav Ture Cederholm Knäred Halland
G06_Säbbjons_GånglåtMPav John Säbb Rättvik Dalarna
G07_Hallands_Spelmäns_GånglåtMPav Karl Salomonsson Falkenberg Halland
G08_BrännvinsmarschenMPefter Anders Ljungqvist Björklinge Uppland
G09_BjärklingemarschenMPefter Anders Ljungqvist Björklinge Uppland
G10_Gräfsnäsgårdens_GånglåtMPav Gösta Örhberg Lindome Halland
G11_Vägen_till_DalstugaMPav Jonas Knutes Bingsjö Dalarna
G12_Gånglaat_fr_MjöbäeckMPav Gustav Karlsson Mjöbäck Västergötland
G13_Snoa_f_HallandMPtrad Norra Halland
G14_Fredriks_GånglåtMPav Mats Pålsson
G15_MölltorpamarschenMPav Axel Sundtorp Mölltorp Västergötland
G16_Valles_GångtrallMPav Hugo Falk Varnhem Västergötland
G17_Bills_GånglåtMPav Bill Hansson Uddevalla Bohuslän
G18_Gånglåt_från_KnapasjöMPav Gustav Karlsson Mjöbäck Västergötland
G19_DrammensnoaMPTrad Drammen Norge
G20_The_Holms_Of_IreMPFestivallåt fr Skottland
G21_Timmerhugg_Alvdalen_GMPEfter Leif Göras Orsa Dalarna
G22_Gånglåt_efter_Mattias_BlomMPMattias Blom Delsbo
G23_Björlanda_GånglåtMPAv Peter Åkesson Västergötland
G24_Elg-Anders_GånglåtMPAv Anders Elggård Rättvik Dalarna
G25_Kristinas_SommarvisaMPav Kristina Lundín Bollnäs Hälsingland
G26 BellmankadriljenMPInspirerad av Carl Michael Bellman
G27 Flickorna SvenssonMP
G28_GärdebylåtenMP
HamboMP3PDF
H01_Hambo_på_FäbodenMPSven-Åke, Bengt, Sigun.
H02_Hambopolska_fr_FärnaMPtrad Västmanland
H03_TobogubbenMPefter Eric Sahlström Tobo Uppland
H04_Hambo_på_logenMPav Karl Salomonsson
H05_Hugo_Falks_Hambo_2anMPav Hugo Falk Varnhem Västergötland
H06_Hambo_fr_VarnhemMPav Hugo Falk, Varnhem, Västergötland
H07_LundkullarnMPav Lars-Erik Jansson Uppland
H08_Ingrid_Dardels_polskaMPEvert Taube
H09_Vigers_HambopolskaMPEvert Taube
H10_SlottskogshamboMPav Tingstads-Lasse GBG
H11_Hu_mä_di_granne_låra_MPav Sven-Åke Svensson Lindome Halland
H12_Liten_KarinMPav Röjås Erik Andersson Boda Dalarna
H13_Svens_HamboMPav Sven-Åke Svensson Lindome Halland
H14_Berga-HamboMPAv Albert Drakenberg Lindome Halland
H15_Hambo efter Lasse i Svarven GMP
H16_Hårgalåten_AmMP
LybeckareMP
L01_Lybeckare_e_MartinssonMPefter Martin Martinsson Orust Bohuslän
L02_Lybeckare_av_B_NilssonM Pav Bertil Nilsson Tjörn Buhoslän
MazurkaMP3PDF
M01_Kröcklesas_mazurkaMPefter Nils Eriksson Skogstorp
M02_GärdhemMPefter Erik Fredriksson Gärdhem
M03_HallandsmazurkaMPav Söderberg Gällared Halland
M04_BosnäsmazurkaMPtrad Borås Västergötland
M05_Mazurka_ef_Anna-Fina_WallinMPefter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
M06_Treppevals_fr_HärrydaMPEfter Robert Johansson Härryda
M07_RödklövernMPAv Sven-Åke Svensson Lindome
M08_MidsommarmazurkaMPav Leopold Wallin Halland
PolskaMP3PDF
P01_Calles_PolskaMPav Carl Lagerqvist Malmberget
P02_AmerikaturenMPav Sven Nyhus Norge
P03_Ström-ErskeMPStröm-Erske Lapp-Nils elev Jämtland
P04_Smultrongärdsida_slängpMPefter Ida Gustavsson Dannemora Uppland
P05_ForsmarkarnMPefter Cejlon Wallin F i Österbybruk 1928
P06_KaffelåtenMPefter Peckos Pär Bingsjö Dalarna
P07_Smultrongärdsidas_bondpolskaMPefter Ida Gustavsson Dannemora Uppland
P08_Sörens_PolskaMPav Anders Sören Eftra 1830-1908 Halland
P09_Polska_fr_ByMPav Fredrik Wikström Rättvik Dalarna
P10_Boda-Mattes_polskaMPtrad Österbybruk Uppland
P11_Finn-Påls_polskaMPav Pal Danielsson 1714-1775 Åsele Västerbotten
P12_KrogpolskanMPefter Gås Anders Björklinge Uppland
P13_Gavell-Ellas_PolskaMPefter Sigvard Stolt
P14_Polska_fr_KumlaMPefter JG Zuaw Kumla Närke
P15_Kungsängens_HembygdspolskaMPav Ovar Koppola Uppland
P16_KyrkpolskanMPav Lars Näsbom Uppsala Uppland
P17_Polska_ef_Petter_DuvaMPf 1807 i Småland
P18_Spel-Gulles_polskaMPav Gulik Gulliksson Berjsjö Hälsingland
P19_Bingsjöpolska_Ritekt_JerkMPefter R Jerk Bingsjö Dalarna
P20_JulottanMPav Mats Wallman Södra Dalarna
P21_Karlströms_BodapolskaMPefter gruppen Karlströms Dalarna
P22_SkålbergslåtenMPTrad Boda Dalarna
P23_TierpspolskanMPTrad Tierp Uppland
P24_ÖrbyhuspolskanMPEfter Ceylon Wallin Uppsala
P25_1814MPGammal polska från Sörmland
P26_NorrmandrillenMPEfter Ceylon Wallin Uppsala
P27_ÅlandsfärjanMPav Olle Jönsson EkshäradVärmland
P28_NordsjöpolskanMPEfter Ceylon Wallin Uppsala
P29_Majas_PolskaMPav Karl Örhberg efter Gösta Örhberg Lindome
P30_Kindbo-AlgotMPKindbo-Algot var från Kinds härad men bodde i Halland
P31_Einar_ViklundMPav Einar Wiklund Stöde Medelpard
P32_UngkarlspolskanMPav August Strömberg 1828-1947 Jät Småland
P33_Matses_Anders_polskaMPefter Olof Larsson Kumla Näeke
P34_Dr_Nyströms_PolskaMPav Gösta Öhrberg Lindome Halland
P35_Jann-MorMPefter Röjås Erik Boda Dalarna
P36_Polska_H_FalkMPPolska av Hugo Falk Varnhem
P37_HopsilåtenMPefter Hôpsi-Kersin Gräsmark Värmland
P38_MidsommarpolskanMPefter Ture Svegard Markaryd Småland
P39_Brodernas_polskaMPav Åke Lindqvist
P40_32anMPByss-Kalle Älvkarleby Uppland
P41_De_Geers_polskaMPBaron De Geers Lövsta Bruk Uppland
P42_Polska_fr_Gusum.m4a"MPEfter Ivar Hultqvist Norrköping
P43_Polska_fr_VikbolandetMPEfter Trollpacket
P44_BeckenMPAv Agneta Davidsson Steninge Halland
P45_GåsvikarnMPEfter Anders Andersson Gårdsvik Uppland
P46_TobogubbenMPEfter Eric Sahlström
P47_Spelvilles_polska_CMPefter Villhelm Johansson Uppland
P48_Innersta_FridenMPSen-polska efter Lars Brännlund Jämtland
P49_Skänkpolska_till_BrollopsbankenMPAv Inga-Lill Ohlström Grängesberg
P50_Båtsman_DäckMPEfter Ceylon Wallin Uppland
P51 Vandrom_fram_G-durMP
P52 Edwards GladaMP
P53_Polska_efter_Maarten_BlankMP
P54 Furuboms polska Am/CMP
PolkaMP3PDF
PK01_KinnaredspolkanMPefter Gunnar Christiansson Knäred Halland
PK02_HöggerödspolkanMPav Johan på Skogen Bohuslän
PK03_BroddetorparnMPav Sven Ingvar Heij Mariestad Västergötland
PK04_VasshultapolkanMPefter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
PK05_Polka_fr_AxMPefter Athur Lundberg Hogdal Bohuslän
PK06_Alfred_på_HultetMPefter Athur Lundberg Hogdal Bohuslän
PK07_Tjuvagubbarnas_PolkaMPefter Albert Drakenberg Lindome Halland
PK08_RyrapolkanMPefter Nils i Skogstorp Västergötland
PK09_MorfarMPspelades av flera Lindomespelmän
PK10_Lennarts_Polka_GMPefter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
PK11_LahallspolkettenMPefter Härner Helgesson Mölnlycke
PK12_Styfbergs_PolkettMPav Karl Styfberg Vendel Uppland
PK13_BlädingepolkanMPav Janne Folkesson Småland
PK14_Polketta_f_AlingsåsMPav Ingemar Björklund Alingsås Västergötland
PK15_Lasses_PolkaMPefter Lars Idh
PK16_Låghalte_Rasmus_PolkaMPEfter Hirtshals Spelmanslag DK
PK17 Lasse i Svarven_GMP
PK18 Tjeckisk_polka_CMP
PK19_Koppapolkan, DMP
PK20_Halte Rasmus, GMP
PK21_Gammal Polka efter David Andersson G-durMP
PK22_När_fan_sprang_ihjäl_sig_G-durMP
PK23_Polka_från_Frändefors_G-durMP
PK24_Skepplandapolkan_G-durMP
SchottisMP3PDF
S01_Schottis_e_NeckenMPav August Modín, Svenljunga, Västergötland
S02_PåskaschottisMPav Sven-Åke Svensson Lindome Halland
S03_Plog Anders_DMPav Anders Hansson Plog Dalarna
S04_Sme-Emils_SchottisMPefter Sme-Emil i Erksa
S05 Schottis 130 e. Brogren 03_CMPefter Fritz Oskar Brogren Släp Halland
S06_BjörkelangenMPtrad Norge
S07_Schottis 134 e. Brogren_GMPefter Harald Brogren Släp Halland
S08_Schottis_ef_Dwight_LambMPDwight Lamb, Dansk som emigrerade
till Amerika och som upptecknades där.
S09_Kalle_på_StussbergetMPav Kalle på Stussberget Västergötland
S10_SommarschottisMPav Olof Jönsson Halla Ekshärad Värmland
S11_Schottis_fr_SkölveneMPefter Olof Wallkvisten Borås Västergötland
S12_IstokkaMPtrad Finsk Schottis Finland
S13_Reilaender_e_Krestas_MartinMPefter Martin Andersson Lindome Halland
S14_Schottis_f_KallMPefter Ellika Frisell Jämtland
S15_Schottis_av_Ivar_HallbergMPav Ivar Hallberg Västergötland
S16_Schottis efter Emil AnderssonMPEfter Emil Andersson, Skogstorp
S17_Schottis_från_SätilaMPefter Ragnar Classon Sätila Västergötland
S18_Stinas_SymaskinschottisMPav Erik Frykman Grästorp Värmland
S19_Schottis_i_NattskjortanMPav Nisse Nordström Uppland
S20_Schottis_e_A_DrakenbergMPav Albert Drakenberg Lindome Halland
S21_ÄlgabröletMPav Anders Axelsson Värnesborg Västergötland
S22_PilkneckarenMPtrad från Höja Skåne
S23_HestekarenMPAv Ingun Björgo Norge
S24_Schottis_på_sofflocketMPAv Rickard Näslind
S25_Schottis_fr_PorjusMPTrad Norrbotten
S26_BingsjöschottisMPEfter Filidur (Youtube)
S27_LuffarschottisMPEfter Viksta-Lasse (Leonard Larsson) Viksta Uppland
S28_Albins favoritschottis, GMP
S29_Höggeröd-schottis efter Johan på Skogen, G-durMP
S30_Svenna-Schottis, G-durMP
S31_Böl-Olles Schottis, A-mMP
S32_Schottis_från_Idre_DMP
SkänklåtMP3PDF
SK01_Skänklat_Mattias_BlomMPav Mattias Blom Delsbo Hälsingland
SK02_Skänklåt_e_WingenMPtrad Orust Bohuslän
SK03_Skänklaat_fr_BodaMPefter Olof Gotth Dalarna
SK04_Skänklaat_Rynefors_MPav Erik Rynefors
SK05_Flenmo_Skänklat_DMPav Ragnar Schelín, Östersunda, Västmanland
SK06_Matlåten, GMP
ValsMP3PDF
V001_Gamle_HallandsvalsenMPEfter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
V002_OrrängsvalsenMPav Leif Göras Orsa Dalarna
V003_RöragenMPav bröderna Röragen Norge
V004_DymmelvalsenMPav Johan Helgo Andersson Fjärås Halland
V005_Ingers_BrudvalsMPav Pelle Svensson Trönö Hälsingland
V006_Kaustinen_ValsiMPav Konsta Jyllhä Finland
V007_KössesvalsenMPKarl Jularbo
V008_Roetta_Larsa_valsMPefter Anton Nicklasson Bollebygd
V009_SandbackavalsenMPav Sven Norén Uppsala Uppland
V010_TavlavalsenMPefter Arvid Svensson Lindome
V011_Hilsen_till_SvenMPav Aven Erling Haugen Norge
V012_TroendebruaMPav Odd Isedahl Norge
V013_UnnarydsvalsenMPav Carl Carlsson Unnaryd Halland
V014_OrevalsenMPtrad Dalarna
V015_BergavalsenMPefter Olof Zackrisson Lindome Halland
V016_KnäredsvalsenMPefter August Ysenius Ysby Halland
V017_RallebusenMPefter Berhard Nilsson Lindome Halland
V018_Björk_i_Laa_ValsenMPTrad Västergötland
V019_HumlanMPefter Åke Andersson Lindome Halland
V020_Malå_ValsenMP
V021_Prästvals_av_Byss-KalleMPav Byss-kalle Älvkarleby Uppland
V022_Brogrens_vals_127MPefter Fritz Oskar Brogren Släp Halland
V023_Vals_i_GammelgardenMPav Sten Nylund Viksjö
V024_Vals_fr_KallMPefter Viktor Röst 1909-1959 Jämtland
V025_KväsarevalsenMPav Arthur Högstedh
V026_Vals_fr_TollsjöMPEfter Erik Fredriksson Frändefors
V027_Fanny_Power_Irsk_valsMPAv O` Carolan Dublin år 1732
V028_SommarvalsMPAv Ole Möller Bohuslän
V029_ManvalsenMPAv Viola Ek
V030_InisheerMPAv Thomas Walsh Dublin
V030_Inisheer_played_by_Thomas_Walsh_the_composerMP
V031_Minnen_fraan_GaupneMPTrad från Norge
V032_LängtanMPAv Leopold Wallin Drängsered Halland
V033_Annas VisaMP
V034_Foräldrarnas_brudvals_efter_Arvid_Brannlund_AmMP
V035_Josefins_dopvals_FMP
ÖvrigaMP3PDF