( Tillbaka )

Skriv ut en Låtlista Här

Valser

1 Gamle Hallands valsen Noter mp3 Efter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
2 Orrängsvalsen X X av Leif Göras Orsa Dalarna
3 Röragen X X Trad Norge Sjön Röragen
4 Dymmelvalsen X X av Johan Helgo Andersson Fjärås Halland
5 Ingers Brudvals X X av Pelle Svensson Trönö Hälsingland
6 Kaustinen Valsi X X av Konsta Jyllhä Finland
7 Kössvalsen X X Karl Jularbo
8 Röttelarsa Vals X X efter Anton Nicklasson Bollebygd
9 Sandbackavalsen X X av Sven Norén Uppsala Uppland
10 Tavlavalsen X X efter Arvid Svensson Lindome
11 Hilsen till Sven Noter Mp3 av Aven Erling Haugen Norge
12 Tröndebrua X X av Odd Isedahl Norge
13 Unnarydsvalsen X X av Carl Carlsson Unnaryd Halland
14 Orevalsen X X trad Dalarna
15 Bergavalsen X X efter Olof Zackrisson Lindome Halland
16 Knäredsvalsen X X efter August Ysenius Ysby Halland
17 Rallebusen X X efter Berhard Nilsson Lindome Halland

18

Björk i Laa Valsen X X Trad Västergötland
19 Humlan X X efter Åke Andersson Lindome Halland
20 Malåvalsen X X av Rudolf Lundmark Malå Lappland
21 Byss-Kalles Prästvals Noter Mp3 av Byss-kalle Älvkarleby Uppland
22 Brogrens Vals 127 X X efter Fritz Oskar Brogren Släp Halland

23

Vals fr Gammelgården X X av Sten Nylund Viksjö
24 Vals från Kall X X efter Viktor Röst 1909-1959 Jämtland
25 Kväsarevalsen X X av Arthur Högstedh
26 V als från Töllsjö X X Efter Erik Fredriksson Frändefors
27 Irsk Vals X X Efter Fanny Power Irland
28 Sommarvals X X Av Ole Möller Bohuslän
29 Månvalsen X X Av Viola Ek
30 Inisheer X X Thomas Walsh Invernes Sc
31 reserv    
32 reserv    

Polskor

33 Calles Polska Noter Mp3 av Carl Lagerqvist Malmberget
34 Amerikaturen X X av Sven Nyhus Norge
35 Polska efter Ström-Erske X X Ström-Erske Lapp-Nils elev Jämtland
36 Smultrongärs-Idas Polska X X efter Ida Gustavsson Dannemora Uppland
37 Forsmarkarn X X efter Cejlon Wallin F i Österbybruk 1928
38 Kaffelåten X X efter Peckos Pär Bingsjö Dalarna
39 Bonnpolska ef Smultrongärs Ida X X efter Ida Gustavsson Dannemora Uppland
40 Sörens Polska X X av Anders Sören Eftra 1830-1908 Halland
41 Polska fr By X X av Fredrik Wikström Rättvik Dalarna
42 Boda-Mattes Polska Noter Mp3 trad Österbybruk Uppland
43 Finnpåls polska X X av Pal Danielsson 1714-1775 Åsele Västerbotten
44 Krogpolskan X X efter Gås Anders Björklinge Uppland
45 Gavell-Ellas Polska X X efter Sigvard Stolt
46 Polska fr Kumla X X efter JG Zuaw Kumla Närke
47 Kungsängens Hembygdspolska X X av Ovar Koppola Uppland
48 Kyrkpolskan F G F G av Lars Näsbom Uppsala Uppland
49 Polska ef Petter Dufva X X f 1807 i Småland
50 Spel-Gulles Polska X X av Gulik Gulliksson Berjsjö Hälsingland
51 Bingsjöpolska ef R jerk X X efter R Jerk Bingsjö Dalarna
52 Julottan Noter Mp3 av Mats Wallman Södra Dalarna
53 Karlströms bodapolska X X efter gruppen Karlströms Dalarna
54 Skålbergslåten X X Trad Boda Dalarna
55 Tierpspolskan X X Trad Tierp Uppland
56 Örbyhuspolskan X X Efter Ceylon Wallin Uppsala
57 1814 X X Gammal polska från Sörmland
58 Norrmandrillen X X Efter Ceylon Wallin Uppsala
59 Ålandsfärgan X X av Olle Jönsson EkshäradVärmland
60 Norsjöpolskan X X Efter Ceylon Wallin Uppsala
61 Majas polska X X av Karl Örhberg efter Gösta Örhberg Lindome
62 Kindbo-Algots Polska Noter Mp3 Kindbo-Algot var från Kinds härad men bodde i Halland
63 Einar Wiklunds Senpolska X X av Einar Wiklund Stöde Medelpard
64 Ungkarlspolskan X X av August Strömberg 1860-1947 Jät Småland
65 Matses Anders polska X X efter Olof Larsson Kumla Näeke
66 Dr Nyströms polska X X av Gösta Öhrberg Lindome Halland
67 Jannmor X X efter Röjås Erik Boda Dalarna
68 Hugo Falks polska X X Polska av Hugo Falk Varnhem
69 Hopsilåten X X efter Hopsi-Kersin Gräsmark Värmland
70 Misommarpolska X X efter Ture Svegard Markaryd Småland
71 Brödernas polska X X av Åke Lindqvist
72 32an av Byss-Kalle X X Byss-Kalle Älvkarleby Uppland
73 De Geers polska X X Baron De Geers Lövsta Bruk Uppland
74 Polska från Gusum X X Efter Ivar Hultqvist Norrköping
75 Släng-polska fr Vikbolandet X X Efter Trollpacket
76 Bäcken X X Av Agneta Davidsson Steninge Halland
77        
78        

Polka

79 Kinnaredspolkan Noter Mp3 efter Gunnar Christiansson Knäred Halland
80 Höggeredspolkan X X av Johan på Skogen Bohuslän
81 Broddetorparn X X av Sven Ingvar Heij Mariestad Västergötland
82 Vasshultapolkan X X efter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
83 Polka fr Ax X X efter Athur Lundberg Hogdal Bohuslän
84 Alfred på Hultet X X efter Athur Lundberg Hogdal Bohuslän
85 Tjuvagubbarnas Polka X X efter Albert Drakenberg Lindome Halland
86 Ryrapolkan X X efter Nils i Skogstorp Västergötland
87 Morfar X X spelades av flera Lindomespelmän
88 Lennarts polka Noter Mp3 efter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
89 Lahallspolketten X X efter Härner Helgesson Mölnlycke
90 Styfbergs polkett X X av Karl Styfberg Vendel Uppland
91 Blädingepolkan X X av Janne Folkesson Småland
92 Polketta fr Alingsås X X av Ingemar Björklund Alingsås Västergötland
93 Lasses Polka X X efter Lars Idh
94 Låghalte Rasmus Polka X X Efter Hirtshals Spelmanslag DK
         
         
         
         
         
100        

Gånglåt ( Tillbaka )

101 Drengenes marsch Noter Mp3 av Herluf Donsund Danmark
102 Gudruns Gånglåt X X efter Spel-Arvid Karlsson
103 Vårdagjämningen X X av Lars-Erik Jansson Uppland
104 Visa från Östbjörka X X Trad Hälsingland
105 Gånglåt fr Skärsjödal X X av Ture Cederholm Knäred Halland
106 Söbb-Jons Gånglåt X X av John Säbb Rättvik Dalarna
107 Hallands Spelmäns Gånglåt X X av Karl Salomonsson Falkenberg Halland
108 Brännvinsmarschen X X efter Anders Ljungqvist Björklinge Uppland
109 Björklingemarschen X X efter Anders Ljungqvist Björklinge Uppland
110 Gräfsnäsgårdens Gånglåt Noter Mp3 av Gösta Örhberg Lindome Halland
111 Vägen till Dalstuga X X av Jonas Knutes Bingsjö Dalarna
112 Kornmogen X X av Gustav Karlsson Mjöbäck Västergötland
113 Snoa från Halland X X trad Norra Halland
114 Fredriks Gånglåt X X av Mats Pålsson
115 Mölltorpamarschen X X av Axel Sundtorp Mölltorp Västergötland
116 Valles Gångtrall X X av Hugo Falk Varnhem Västergötland
117 Bills Gånglåt X X av Bill Hansson Uddevalla Bohuslän
118 Gånglåt från Knapasjö X X av Gustav Karlsson Mjöbäck Västergötland
119 Drammensnoa X X Trad Drammen Norge
120 The Holms of Ire X X Festivallåt fr Scotland
121 Timmerhuggning i Älvdalen X X Efter Leif Göras Orsa Dalarna
         
         
         
125        

Brudmarscher

128 Brudmarsh från Liden Noter Mp3 trad Liden Medeloard
129 Karolinermarsch X X av Eric Sahlström Tobo Uppland
130 Delsbo Brudmarsch X X efter Mattias Blom Delsbo Hälsingland
131 Bruastregen X X

efter Filip Persson Falkenberg Halland

132 Brudmarsch fr Dala Husby X X efter Olof Goth Dalarna
133 Klövsjö Brudmarsch X X efter Alfred Rönnlund Åsarna Jämtland
134 A. Modéns Kyrklåt X X av Arne Modén Rätan Jämtland
135 Till Lapp-Nils minne X X av Rickard Näslind Krokom Jämtland
136 Brudmarsch från Jämtland X X av Alfred Rönnlund Åsarna Jämtland
137 Östervåla Kyrkmarsch X X av Olof Jansson Östervåla Uppland
138 Brudmarsch från Frösön X X av Karl-Erik Eriksson Frösön Jämtland
139 Kristinas Sommarvisa X X av Kristina Lundín Bollnäs Hälsingland
140 Till Olle o Birgitta X X Av Kalle Moreus Boda Dalarna
141 Weel meet Again X X Vera Lynn
142 Kvarn-Anders Brudmarsch X X Ef Anders Nilsson Falkenberg
         
         
143        

Hambo ( Tillbaka )

144 Hambo på Fäboden Noter Mp3 egen av Sven, Bengt, Sigun.
145 Hambopolska fr Färna X X trad Västmanland
146 Tobogubben X X efter Eric Sahlström Tobo Uppland
147 Hambo på Logen X X av Karl Salomonsson
148 Hugo Falks Hambo no 2 X X av Hugo Falk Varnhem Västergötland
149 Hambo från Varnhem X X av Hugo Falk Varnhem Västergötland
150 Lundkullan av Lars-Erik Jansson Uppland
151 Ingrid Dardells polska Evert Taube
152 Vigers Hambopolska trad Hälsingland
153 Slottskogshambo av Tingstads-Lasse GBG
154 Hu mä di granne låra X X av Sven-Åke Svensson Lindome Halland
155 Liten Karin X X av Röjås Erik Andersson Boda Dalarna
156 Svens Hambo X X av Sven-Åke Svensson Lindome Halland
         
160        

Engelska

165 Engelska från Släp Noter Mp3 efter Fritz Oskar Brogren Släp
166 Engelska från Släp

X

efter Henning Jansson Släp
167 Engelska från Ödsmål trad Bohuslän
168 Augustssons Engelska efter Albert Augustsson Bovalstrand
169 Engelska efter Martinsson efter Martin Martinsson Orust
170 Sexmänningen Trad Orust Bohuslän
171 Löfgrens Engelska efter Karl Löfgren Borås Västergötland
         
         
174        

Lybäckare

175 Lybäckare efter Martinsson efter Martin Martinsson Orust Bohuslän
176 Lybäckare av B Nilsson X X av Bertil Nilsson Tjörn Buhoslän
         
         
         
180        

Skänklåtar

181 Skänklåt av Matias Blom X X av Mattias Blom Delsbo Hälsingland
182 Skänklåt efter Wingen X X trad Orost Bohuslän
183 Skänklåt från dala Järna X X efter Olof Gotth Dalarna
184 Skänklåt Erik Rynefors

X

X av Erik Rynefors
185 Skänklåt fr Flenmo Noter Mp3 av Ragnar Schelín Östersunda Västmanland
         
         
         
         
190        

Mazurka ( Tillbaka )

191 Kröcklesas Mazurka X X efter Nils Eriksson Skogstorp
192 Sprättmazurka från Gärdhem X X efter Erik Fredriksson Gärdhem
193 Hallandsmazurka X X av Söderberg Gällared Halland
194 Bosnäsmazurka X X trad Borås Västergötland
195 Anna-Finas Mazurka X X efter Anna-Fina Wallin Gällared Halland
196 Treppe-Vals från Härryda X X Efter Robert Johansson Härryda
197 Rödklövern X X Av Sven-Åke Svensson Lindome
         
         
200        

Schottis

201 Neckens Favoritschotis Noter mp3 av August Modín Svenljunga Västergötland
202 Påskaschottis X X av Sven-Åke Svensson Lindome Halland
203 PlogAnders Schottis X X av Anders Hansson Plog Dalarna
204 Sme-Emils Schottis X X efter Emil Andersson Skogstorp
205 Schottis 130 X X efter Frirz Oskar Brogren Släp Halland
206 Björkelangen X X trad Norge
207 Schottis 134 X X efter Harald Brogren Släp Halland
208 Schottis ef Dwigth Lamp X X Dwaigth Lamp Dansk som emigrerade till Amerika och som upptecknades där.
209 Kalle på Stussberget X X av Kalle på Stussberget Västergötland
210 Sommarschottis X X av Olof Jönsson Halla Ekshärad Värmland
211 Schottis från Skölvene X X efter Olof Wallkvisten Borås Västergötland
212 Istokka X X trad Finsk Schottis Finland
213 Reiländer efter Krestas Martin X X efter Martin Andersson Lindome Halland
214 Schottis från Kall X X efter Ellika Frisell Jämtland
215 Ivar Hallbergs Schottis X X av Ivar Hallberg Västergötland
216 Reiländer från Skogstorp X X efter Nils Eriksson Skogstorp
217 Schottis från Sätila X X efter Ragnar Classon Sätila Västergötland
218 Stinas Symaskinsschottis X X av Erik Frykman Grästorp Värmland
219 Schottis i Nattskortan X X av Nisse N ordström Uppland
220 Schottis ef Drakenberg X X av Albert Drakenberg Lindome Halland
221 Älgabrôlet X X av Anders Axelsson Värnesborg Västergötland
222 Pilikneckaren X X trad från Höja Skåne
223 Hestekaren X X Av Ingun Björgo Norge
224 Schottis på sofflocket X X Ej Uppgifter
         
         
         
         
         
         

( Tillbaka )